top of page

SATILIK FLAMİNGOLAR

Kuş kaçakçılığı Orta Doğu'daki en büyük ekonomik sektörlerden birisi ve bu zalim sektör sonucu her yıl yaklaşık olarak 1.7-4.6 milyon kuş ölüyor. Her gün flamingoların da dahil olduğu farklı egzotik kuş türleri bahçe "dekorasyonu", eğlence veya tüketim gibi amaçlar doğrultusunda satılıyor. Bölge bu kuş türlerinin uğradığı popüler bir göç merkezi ve bu sayede yasadışı kuş satıcıları kuşları yakalayıp, satın alınmayı bekledikleri karanlık, kötü koşullardaki odalara hapsediyor.


Yakın zamanda Irak'ta yaşayan bir kuş kaçakçısı ile yapılan bir röportaj ise bu acımasız ağın ulaştığı boyutu gözler önüne seriyor. Müşterilerinin eti için kuşları ölü ya da diri farketmeksizin satın aldığını söyleyen satıcı bölge polisinden korkmadıklarını da ekliyor.


Bölgede egzotik kuş türlerine av yasağı konsa kuş kaçakçıları hala onları tercih ederek bu katliama ortak olan bir kitle olduğundan bu işi gizlice sürdürmeye devam ediyor. Bu yüzden bölge hükümetleri caydırıcı yasalar çıkarmadığı sürece kuş kaçakçılığı vahşi yaşamı, ekolojik dengeyi tehdit eden ve büyük bir yıkıma sebep olan bir sorun olmaya devam ediyor.

147 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page