top of page

Alışveriş Filesi

1-2 Saat

Tanıtım

Alışveriş yaparken kullandığımız plastik poşetler doğaya zararlı ve kullanışsız olmaları bakımından çoğumuzun tercih etmek istemediği fakat başka bir alternatifimiz olmayınca başvurduğumuz materyaller. Fakat plastik poşet kullanmak yerine evde rengarenk ve devamlı kullanabileceğimiz, çevre dostu fileler yapmak mümkün. Üstelik tek tip gelen plastik poşetlere karşın filelerinizin dizaynı tamamen size kalmış. Eğer bu fikir ilginizi çekiyorsa siz de tarifimizi deneyin ve kendinize son derece şık, kullanışlı alışveriş fileleri yapın!

Alışveriş Filesi

Adımlar

  1. Bir zincir oluşturun.

  2. Trabzanlar yaparak devaam edin.

  3. Halkalar yapın.

  4. Zincir, trabzan ve halkaları birleştirin.

  5. İstediğiniz uzunluğa ulaşana kadar bu işlemleri uygulayarak sıra eklemeye devam edin.

Yapılışı

1.Sıra: 9 zincir çekip birleştirin içini 18 adet ikili trabzan ile doldurun.
2.Sıra: 6 zincir çekip sik iğne ile her bir trabzanin üstüne halkalar yapın.
18 e tamamlayın. Son halkayı yaptıktan sonra birleşme yerleri düzgün dursun diye 2 zincir çekip başlangıç halkası içindeki boşluğa 2’li trabzan yapın.
3.sıra: 7 zincir çekip önündeki ilk kutucuğa sık iğne ile batın ve 18 halka olana kadar 7 zincir çekip sık iğne ile kapatıp devam edin. Son halka bitince 2 zincir çekip öndeki son halkanın içine batıp ikili trabzanla kapatın.
4.Sıra:8 zincir çekip önündeki halkanın içinden geçirip sık iğne ile kapatın. Son halkadan sonra 2 zincir çekip öndeki halkaya 2’li trabzan yapın.
5.sıra: 9 zincir çektikten sonra önündeki halkaya sık iğne ile batın. Burada filedeki halka sayısını arttırıyoruz. 7 zincir çekip aynı yere sık iğne ile batın. 9.halkada aynı işlemi yapın. 7 zincir çekip aynı halkaya batın. Halkaları devam ederek 18.halkayı tamamlayın. Toplamda 20 halka oldu. Her 3 sırada bir arttırma işlemi yapın. Filenin uzunluğunu ne kadar isterseniz o kadar sıra yapabilirsiniz ama genellikle ortalama 20-25 sıra örülür.
Halkaları bağlarken 5.sıradan itibaren son halkadan sonra 4 zincir çekip öndeki halkaya 2 li trabzanla bağlamayı unutmayın.
Bu şekilde 20-25 sıra yaptıktan sonra sap yapımı için filenin yan ortasından 60-65 zincir çekip diğer ucuna birleştirin. Zincir elimizi kesmesin diye üstünden sık iğne ile 3-4 sra gidip gelin.
Filemiz hazır.

Malzemeler

  • 3 Adet 50 gr Coton makrome ipi(Toplamda 150 gr yetecektir)

  • 3.5 no tığ

  • Makas

  • Çakmak (Makrome ipte sökülme olmaması için başlanılan yerin ucundaki ip hafifçe yakılır)

bottom of page